"İcra eden karar verenden daima daha güçlüdür"
T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 
Bulunduğunuz Yer: Haberler  >>   Güncel Haberler

 ESKİŞEHİR VALİLİĞİ ENGELLİLER KOORDİNASYON MERKEZİ PROJESİ
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

                                            

T.C.

ESKİŞEHİR VALİLİĞİ

             

                         

ENGELLİLER

KOORDİNASYON

MERKEZİ

MART - 2011

 

Merkezimizin kuruluşu; Eskişehir Valiliği AB Proje Geliştirme ve Koordinasyon Merkezi’nin İşkur Eskişehir İl Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenledikleri “Engelleri Bilişimle Kaldıralım Bilgisayar İşletmenliği Projesi” kapsamındaki kursa yer temin etmek amacıyla planlanmıştır. Eskişehir Valiliği Engelliler Koordinasyon Merkezi olarak Eylül 2009 tarihinde Mustafa Kemal Paşa mahallesi Tüzün sokak No:9 ‘da bir merkez ofisi, bir bilgisayar laboratuarı, bir dinlenme salonu, bir merkez sorumlusu ile bilfiil faaliyete geçmiştir. Eskişehir Valiliğinin yürüttüğü Engelsiz Eskişehir projesi kapsamında ve  daha sonra oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda yapılan ek inşaatlarla kütüphane, takı atölyesi, resim atölyesi,çok amaçlı bir salon ve mutfak eklenmiştir.Merkezimizin idari işlerini yürüten bir özel eğitim öğretmeni, sanat faaliyetlerini yürüten bir resim öğretmeni, bir sosyal hizmet uzmanı  , engelli taşıma aracı ile merkezimizdeki faaliyetlerden yararlanan ve ağır engelli vatandaşlarımızın  taşınmasını sağlayan bir servis şoförü ile  birlikte çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

 

MİSYONUMUZ

  

Engelli Bireylerin;
a) Gelişim seviyelerine uygun, ilgi ve yetenekleri yönünde, toplumda yapabilecekleri bir iş ve mesleğin temel becerilerini kazanmalarını,

b) Kendine, ailesine ve topluma yararlı, üretici birer yurttaş olarak yetişmelerini,

c) Sahip oldukları yeteneklerinin, kapasiteleri oranında, mümkün olabilecek en üst seviyeye gelmesinin sağlanması,

d) Engellilerin yaşam becerilerini geliştirmelerini sağlamalarına yardımcı olmak,

e) Engellilerin problemlerinin tespit edilmesi ve çözüm yollarının araştırılmasının sağlanması,

f) Üniversite, kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları arasında işbirliğinin sağlanıp çalışmaların organize edilmesi ve yürütülmesi,

g) Kaliteli, adil, kolay erişilebilir, insan odaklı hizmet verilmesi,

h) Engellilere yönelik ayrımın kalkması ve hayatlarında girişken, üretken, verimli, başarılı bireyler olmaları için çalışmalar yapmak,

I) engelliler arasında karşılıklı sevgi ve saygıyı yerleştirmek,

h) Toplum içinde kendi kendilerine yeterli olabilmelerini sağlayacak bilgi, beceri ve davranışları kazanmalarını sağlamaktır.

VİZYONUMUZ

 

             EN İYİ KALİTE, EN YÜKSEK VERİM  anlayışı içinde, ARAŞTIRAN, ÖĞRENEN, DEĞİŞİME UYABİLEN, HAKLARINI SAVUNAN engelli bireylerin farklı olmadığı düşüncesi çerçevesinde, “EN BÜYÜK ENGEL, ENGELLENMEKTİR.” Sloganı ile en iyi hizmeti sağlayarak; Ulusal ortamda mensubu olmaktan övünç duyulan, engelli bireylerin yaşam kalitesinin yükseldiği, kesintisiz ve istikrarlı büyüme sürecine gireceği, vereceği eğitim- öğretim, teknoloji ve sanat, yapılacak olan projelerle Eskişehir’in engellilere tanıdığı imkanlar açısından ülke içerisinde fark yaratmasını sağlayacak uzmanlığa dayalı, öncü ve dinamik lider bir engelli koordinasyon merkezi olmaktır.   

 

 

3 Aralık 2009 Dünya Özürlüler Günü kutlamaları kapsamında Eskişehir Valiliği tüm engelli vatandaşlarımıza akşam yemeği ve beraberinde eğlence tertiplemiştir. Gar Düğün Salonunda yapılan yemek ve organizasyon işlerinde İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışmalar yapılmıştır. Yemekte merkezimizdeki İşkur ile ortak yürütülen bilgisayar kursu 1.dönem kursiyerlerinin sertifikaları Sayın Valilimiz Mehmet Kılıçlar tarafından verildi.

Merkezimizde Ekim 2010 tarihinde göreve başlayan Sosyal Hizmet Uzmanı personelimizin; engelli  bireylerin toplumsal yaşama uyum sürecini hızlandırmak ve yasal hakları konusunda bilgilendirilmesi en önemli ve birinci hedefidir. Bu bağlamda bireysel ve grup çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 

 

Merkezimiz de İş-kur İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmalarda engelli vatandaşlarımızın iş yaşamına hazırlanması ve akranları ile eşit şartlara ulaşabilmeleri için gerekli kurslar verilmektedir (ev sahipliğini yaptığımız Eskişehir Valiliği Ar-ge ve Proje Koordinasyon Merkezinin hazırladığı İş-kur ile ortaklaşa yürütülen Bilgisayar İşletmenliği Sertifika Kursu ile 60 engelli vatandaşımız belgelendirilmiştir).

 

 

                                                     

                            

           

 Merkezimiz engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama entegre olabilmeleri için çalışmalarını sosyal konularda yoğunlaştırmıştır. Merkezimizde Ocak 2010 tarihinde başlattığımız (işitme engelli, epilepsi hastası, bedensel engelli 8 kursiyerden oluşan grup) yağlı boya resim kursumuz Haziran ayının ilk haftasında Espark alış-veriş merkezinde yaptığımız resim sergisi  kursiyerlere Sayın Vali Yardımcımız Nahsen BADELİ tarafından katılım belgeleri verilerek başarılı bir şekilde sonuçlandırılmıştır.Ayrıca el becerilerinde sıkıntısı olmayan vatandaşlarımızla yeni açacağımız takı tasarım kursu hazırlıklarımız devam etmektedir.

 

Çok amaçlı salonumuzda TSD Eskişehir Şubesi ve Tepebaşı Belediyesinin ortak çalışması olan Engelliler Ritim Grubu çalışmaları merkezimizde başlamıştır. Ev sahipliğini yaptığımız bu çalışmada 20 engelli vatandaşımızın hem müzik ile rehabilitasyonunun sağlanması hem de özgüveni geliştirmesi birinci hedefimizdir.

 

 

Merkezimizin alt yapısını hazırladığı Modern Dans Kursu çalışmalarımızı Haziran 2010 da tamamladık. Engelli vatandaşlarımızın (4 işitme engelli,4 zihin engelli, 7 bedensel engelli) dansla buluşmalarını sağlayarak hoşça vakit geçirirken birlik beraberlik içinde dayanışmalarını kuvvetlendirmelerini hedeflemekteyiz.

                                                                                                                                                  

 

Tüm dernek başkanları ile her ay rutin toplantılar yapmaktayız. Bu toplantılardaki amacımız engellilerle ilgili yapılacak her türlü etkinlik programlarını hazırlamak, derneklerin kendi aralarında dayanışmalarını artırarak üyelerin derneklere getirdiği sıkıntıların çözüm yollarını ortak fikir beyanı ile en kısa sürede çözüme ulaştırmaktır. Toplantılarımıza zaman zaman davet ettiğimiz kurum yöneticileri ile gündeme gelen sorunların çözüme ulaştırması yoluna gitmekteyiz. Şehrimizde son yapılan istatistiki çalışmalara göre kesin olmamakla birlikte 9300 kadar engelli vatandaşımızın kayıtlarına ulaşılmıştır. Derneklere üye olan engelli vatandaşlarımızın dernek başkanlarımızın duyarlılığı ölçüsünde etkinliklerimizden yararlandığı gözlemlenmektedir. Bununla beraber tamamen bağımsız olarak etkinliklerimizi duyarak gelen vatandaşlarımız da mevcuttur.

Derneklerin yaptığı projelerin hazırlanması aşamasında ve bu projelere yer temin etmek ya da paydaş olmak konusunda merkezimiz her türlü desteği vermektedir. Bu bağlamda Türkiye Sakatlar Derneği Eskişehir Şubesi ve Esgörder ile Sabancı Projesi,İşitme Engellileri Kalkındırma ve Dayanışma Derneği ile Takı Tasarım Projesi ,Umudun Çocukları Engellileri Bilinçlendirme ,Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin ve Görsem’in İstihdam  projelerine hem yazım aşamasında  merkezimiz tarafından destek olunmuş hem de merkezimiz projelerine paydaş olunmuştur.

 

 

Eskişehir Valiliği Engelliler Koordinasyon Merkezi olarak Büyükşehir Belediyesi,Tepebaşı Belediyesi ve Odun pazarı Belediyesi Engelliler Koordinasyon birimleri ile ortaklaşa ve uyum içinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Anadolu Üniversitesi-İletişim Fakültesi ve Odun pazarı Belediyesi ortaklığı ile yürüttüğümüz; TSD Eskişehir Şubesi ve İşitme Engellileri Kalkındırma Derneği üyelerinin katıldığı “Yüz Metre Engelsiz-Fotoğrafçılık Projesinde” birlikte bir çalışma çıkarttık. Çalışmalarımızı 10-16 Mayıs Engelliler Haftasının son günü Kanatlı alış-veriş Merkezinde yaptığımız bir sergi ile tamamladık.

 

10-16 Mayıs Sakatlar haftası etkinliklerinin düzenlenmesi kapsamında haftanın kutlama programı Merkezimiz, dernek başkanları ve İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile yapıldı. Her dernek farklı etkinlikle programa katıldı. Engelliler Koordinasyon merkezi olarak engellilerin temsili bir gün askerlik yapma programı tarafımızdan hazırlanarak onların bu mutlu gününe katılım sağlanmıştır. 2011 yılında da  Engellilerin Temsili Askerlik Programı için  1. Ana Jet Üs Komutanlığı ile çalışmalarımız devam etmektedir.

                                                                                                         

 

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Hayrunnisa Gül Hanımefendi 6 Mayıs 2010 ‘da merkezimizi ziyaret etti. Merkezimizdeki birimlerde çeşitli faaliyetlere katılan engelli vatandaşlarımızla birer birer ilgilenen Hanımefendiye merkezimizdeki resim kursu kursiyerimiz tarafından yapılan karakalem portre çalışması hediye edildi.

                              

 

06.07.2010 tarihinde TÜBİTAK-Tüsside / Kocaeli şubesinin YAP(Yürüyen Akıl Projesi) ne; 12 ilde yürütülen engellilerin beklentileri ,düşündükleri , fikirleri yorumlarının harmanlanarak yapılan anket ve saha çalışmasına Eskişehir’i temsilen ev sahipliği yaptık.Çalışmaya belirlenen yaş grubundan 10 engelli ,10 engelsiz vatandaşımız katılım göstererek belge aldılar.

 

 

Valiliğimizin bünyesinde yürütülen “Sizi İşitiyoruz Projesi” kapsamında; İl Sağlık Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeline işaret dili tercümanlığı kursu verilerek işitme engelli vatandaşlarımızın iletişim problemlerine çözüm sağlanmıştır. Adı geçen proje devamında merkezimizde de  2010 Ağustos ayında engellilerle aktif çalışan kişilerin ihtiyaçları tarafımızdan belirlenmiş olup, aynı kurs yenilenmiştir.

Aylık yapılan dernek başkanları toplantılarındaki ihtiyaçtan doğan daha sonra diğer özürlü vatandaşlarımızın yoğun ilgisi ile karşılanan kursumuzu 17 kursiyer (engelli vatandaşımız ve dernek başkanımız ) başarı ile tamamlayarak belgelerini almaya hak kazandılar. Bu kursta amacımız engellinin engelli ile iletişim kurmasını sağlamaktı. Merkezimizde tüm özür grupları her türlü faaliyetten yararlandıkları için iletişimde olabilecek sıkıntıları çözmeyi amaçlıyoruz. 2011 Mart ayı itibariyle aynı proje kapsamında Adliye personeli, İl Sağlık Müdürlüğü personeli, merkezimizde göreve başlayan personelimiz ve engelli bireylerden oluşan katılımcılara kurs programı başlatılmıştır. Amacımız işitme engellilerin kullandığı işaret dilini yaygınlaştırarak toplum ile aralarında oluşan iletişim zorluğunu çözüme ulaştırmaktır. Aynı proje kapsamında işaret dili tercümanlığı kursu çalışmalarına devam edilecektir.

 

 

Dolunay Yetişkin Zihin Engelliler Derneğinin Yunanistan’da bulunan Margarita Özel Eğitim ve İş Merkezi ile yaptıkları ortak proje sonucu ilimizi ziyarete gelen konuklarını workshop çalışmalarını yapmak üzere merkezimizde ağırladık. İş Merkezi öğretmen ve öğrencilerinden oluşan grup merkezimizi gezdikten sonra ,merkezimize devam eden engelli vatandaşlarımızla kağıt hamuru ile ortak çalışmalar ürettiler.

 

 


 

                2010 yılının “Herkes İçin Ulaşılabilirlik” yılı ilan edilmesi sonucu, T.C.Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve  TRT’nin  ortaklaşa yürüttükleri Özürlüler-Ulaşılabilirlik konulu spot film çalışmasına 08-09/10/2010 tarihlerinde şehrimiz ev sahipliği yaptı.Eskişehir’de engellilere ulaşılabilirlik konusunda Valiliğimizin Engelliler Koordinasyon Merkezi çalışmaları oldukça ilgi gördü.Merkezimizde ki birimlerde çalışmalarını sürdüren engelli vatandaşlarımız spot film çekim çalışmalarına katıldılar. Merkezimizin her engel grubu için şehir merkezinde olması ve ulaşım sıkıntısı olmaması da ayrıca çok takdir gördü.

   

 

Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye KAVAF merkezimizi ziyaret etti. Sayın Bakanımız merkezimizdeki atölyeleri gezerek, engelli vatandaşlarımızla birebir ilgilendi.
  

Engelli vatandaşlarımızın daha çok ağır bedensel engelli üyelerimizin isteği üzerine oluşturulan takı tasarım kursumuz 2010 yılı Ekim ayı itibariyle faaliyete başladı. Takı ve Tasarım Kursu; evlerinde ya da merkezimizde yaptıkları malzemeleri satarak kendilerine gelir elde edebilecekleri ve onları üretken oldukları için mutlu hissettiren bir kurs olması sebebiyle amacına uygun hizmet vermektedir. Kursiyerlerimizin bedensel, zihinsel ve görme engellilerden oluşması aralarında birlik,beraberlik ve dayanışmayı da artırmaktadır.Kurs sonunda yapılan tüm eserlerin sergileneceği ve satışa sunularak kursiyerlere gelir getirmesi planlanan serginin Haziran ayında yapılması planlanmış olup,gerekirse Odunpazarı Halk Eğitim Merkezinin sergisi ile de yapılabileceği de alternatif olarak değerlendirilmektedir.

 

                

Ankara - Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin Türkiye genelinde engellilere yönelik açmış olduğu “Yapabilirim” adlı resim yarışmasına 4 yağlıboya, 4 pastel olmak üzere 8 adet eser ile katıldık. Eserlerimizden bir ikincilik ödülü, 4 tanesi de sergilenmeye değer bulunarak ilk 50 eser arasında değerlendirildi. Mehmet Murat TOYRAN’ın kendi portresi 2. Ödülü aldı. Tülin YURDAKUL, Berker SİMAVOĞLU, Şenay  ŞİDE ve Sümeyye BOYACI’NIN eserleri ise sergilenmeye değer bulundu. Eserler 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününde Gazi Üniversitesi - Güzel Sanatlar Fakültesi organizasyonunda hem ödül töreni hem de sergi açılışına katılan kursiyerlerimiz; hedeflerini daha da yüksek tutarak, motivasyonları artmış bir durumda döndüler. Gazi Üniversitesi ile yaptığımız görüşmeler sonucu Türkiye ‘de gezdirmeyi düşündükleri eserlerin sergilenmesi organizasyonunda Eskişehir’den başlaması konusunda hem fikir olduk. İlerleyen günlerde eserlerin sergilenmesi için şehrimize gelebileceklerini beyan ettiler.

 

3ARALIK 2010 –DÜNYA ÖZÜRLÜLER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

 

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü  çelenk koyma töreni  ve makam ziyareti ile başlayan program akışına; İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü,ilde bulunan engelli dernekleri  katıldılar.Program akışı süresince ilimizde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Özel Eğitim İlköğretim Okulları sergisi Espark  AVM’ de ilgi ile ziyaret edildi.Osmangazi Üniversitesi’ndeki “Üniversitede Engellilik-Şehirde Engellilik”  konulu panel düzenlenerek ilde ve üniversitede yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmeler yapıldı.  Akşam organizasyonunu yaptığımız sanat etkinliklerinin sunumu programı; Anadolu Üniversitesi Salon 2003’tegerçekleştirildi.Anadolu Üniversitesi  Tiyatro Kulübünün desteği ile merkezimizde çalışılan, bedensel ve zihinsel engelli arkadaşlarımızın  rol aldığı DON  CRİSTOBİTO adlı tiyatro oyunu ilgi ile izlendi.Umudun Çocukları  Derneğinden anneler ve çocukların katılımı ile sergilenen  folklor gösterisi  görülmeye değerdi.İÇAD üyesi  işitme engelli  gençlerin  dans gösterisi büyük ilgi gördü.Aynı program içeriğinde Görsem Bilgisayar Kursunun sertifika töreni de yapılarak kursiyerler onure edilmiştir.

            Türkiye Gençlik Federasyonu’nun  ‘Katılımda Engel Yok’ isimli projesinin ilk çalışması 18-19 Aralık 2010 tarihlerinde merkezimizde yapıldı. Proje kapsamında 13 ilde işitme engelli gençlere yönelik; sivil toplum, gönüllülük, haklar ve proje hazırlama konularında bilgilendirme çalışmaları yapılacak. Merkezimizde 28 işitme engelli gence ilk eğitimleri verildi. İki gün süren eğitimde işitme engelli gençler hem eğlendiler hem de konular hakkında bilgi edinerek, proje yazımı ile ilgili eğitim aldılar.

 

           

Merkezimiz sadece engelli bireylere değil, ihtiyaç duymaları halinde engelli yakınlarına da destek  sağlamaktadır.Bu amaçla yola çıkarak;Umudun Çocukları Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyesi zihinsel yetersizliği olan çocukların annelerine, çocuklarının gelişim evrelerinde ihtiyaç duyduklarında ya da iş yaşamlarında kullanılmak üzere bilgisayar kullanım kursu açtık. Hiç bilgisayar kullanmayan anneler ile kullandıkları halde sertifikalandırmak isteyen anneler kursa ilgi gösterdiler. Kurs süresince hem öğrenmek hem de birlikte vakit geçirmek anneleri memnun etti.

 

 

“Engel Tanımayan Fırçalar” Etkinliği İstanbul-Sancaktepe 26.01.2011

   

 

İstanbul Sancaktepe Belediyesinin organizasyonunu üstlendiği “Engel Tanımayan Fırçalar” etkinliğine; merkezimiz resim atölyesinde çalışan kursiyerlerimizin yaptıkları eserler ve katıldıkları yarışma ile adları duyulmuş olup, kursiyerlerimiz ismen davet edildiler.Yapılan organizasyonda kursiyerlerimiz; Türkiye genelinde resim yapan , resime yıllarını vermiş pek çok engelli ile tanışma fırsatı yakaladılar.Görme engelli ressam Eşref Armağan’ın da katıldığı programda Psikolog olarak mesleğini sürdüren bedensel engelli İlknur Peder’in yaptığı konuşma kursiyerlerimizin ufkunu genişletmiştir.Gerek isim olarak çağırılmaları gerekse etkinlik sırasında yaptıkları eserin sergilenmek üzere kendilerine imzalattırılması hepimizi onure etmiştir.

 

 

 

Türkiye’de ilk defa Anne- Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile merkezimizde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı’nın ortak çalışmalarıyla engelli çocuğa sahip annelere “engelli çocuk sahibi olmanın zorluğu, bu zorluklarla nasıl baş edebilecekleri, sorunlarını çözme yöntemleri ve benzeri konularda eğitim verilecektir. Aile içi sorunlar, eşler arasındaki problemler, anne- baba ve çocuk arasında meydana gelen sorunlar, çevre ile var olan sorunlar için problemlerle baş edebilme kapasitelerini artırma konusunda  eğitim verilecektir.

Türkiye’de ilk defa merkezimiz de engelli bir eğitici ile engelli kursiyerler İngilizce eğitimi için bir araya geldiler. Yabancı dil öğrenme konusunda kurs başında ve kurs öncesinde çekingenlik gösteren kursiyerler cesaretlendirme tekniği ile bu kursa adapte olabildiler. Kursiyer sayısı 10 iken bu çalışmadan sonra kursiyer sayısında artma olmuştur. Engelli- engelsiz veya engelli- engelli bireylerin birlikte çalışmalar yaptığı merkezimizde gün geçtikçe kişilerin başarı katsayıları da artmaktadır.

 Merkezimizdeki faaliyetlerden ve çalışmalardan yararlanan engellilere zaman zaman yaptığımız anketler sonucu; engellilerin sadece eğitim ve istihdam  içerikli kurslar ve çalışmalar istemedikleri,  yanı sıra sosyal ve kültürel anlamda onların gelişimini de sağlayacak çalışmalar istedikleri ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda engellilerin isteği doğrultusunda koro, müzik, tiyatro, puzzle, satranç, film gösterimleri gibi faaliyetlerin ön çalışmaları tamamlanmıştır. Müziğin engellilerin rehabilite edilmesine konusundaki faydaları göz önünde bulundurulmuş olup bağlama ve koro grupları oluşturulup çalışmalara başlanmıştır.

Merkezimizde yapılan tüm atölye ve grup çalışmalarında; Anadolu Üniversitesi ve Valiliğimiz arasında imzalanan protokol gereği Topluma Hizmet öğrencileri ve engelli vatandaşlarımız arasında entegre çalışmaları da yapılmaktadır. Topluma Hizmet Uygulamaları dersi gönüllü öğrencileri oluşturduğumuz gruplarda istek ve istidatları doğrultusunda aktif olarak görev almaktadırlar.

 

 

Çok amaçlı salonumuzda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak bir çalışma yaparak ilimizde bulunan ilköğretim çağındaki engellilerinde merkezimizden yararlanması düşünülmüştür. Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim okullarındaki özel eğitim sınıfı öğrencileri, velileri, öğretmen ve idarecileri ile oluşturulacak olan gruplara tanıtım gezileri yapılması planlanmıştır. Bu çalışmadaki amacımız Valiliğimizin yürüttüğü “Engelsiz Eskişehir Projesi” kapsamında kurulan merkezimizi daha çok vatandaşımıza tanıtmak ve yaş sınırı gözetmeksizin her engelli bireyin ailesi ile birlikte merkezimizdeki hizmetlerden yararlanmasını sağlamaktır.

 

 

 

 

          Nazan GÜLERYÜZ DEMİR

Eskişehir Valiliği

Engelliler Koordinasyon Merkezi Sorumlusu


Bu içerik toplam 446.288 kez gösterildi, Site toplam 1.004.700 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 89 kişi geziyor.

             

İnkılap Sokak No:17-06420 Kızılay/ANKARA Genel Merkez:0312.434 46 22-23 Fax:0312.433 69 58
Genel Başkan: 0312 433 35 11 Dergi Yayın Yönetmeni: 0312 434 00 95 Dergi Abonelik: 0312 433 35 11 Avea (İçişleri Tarifesi): 0.505.256 08 10